Smiltsērkšķu ogu izmantošana

Smiltsērkšķi jeb Hippophae rhamnoides ir ogu krūms vai koks, kas priecē ar savām ogām diezgan agri. Smiltsērkšķu ogas ir mazas un dzeltenīgā krāsā, esot ļoti vieglas, kur svars sasniedz pusi no grama. Auglis ir ar skābenu garšu, jo ir ļoti bagāts ar C vitamīnu.

Tāpēc ka smiltsērkšķa produkti satur gandrīz visus dabā esošos vitamīnus, ārsti iesaka bieži izmantot šos bagātos augus, bet pirms tam jāpārliecinās, ka Jūs var lietot tos.

Smiltsērkšķu augļi ir nozīmīga vitamīnu lāde, ko izmanto, lai izspiestu smiltsērkšķu sulu un dabūt sausu mīkstumu, lai, savukārt, no tā pagatavot smiltsērkšķu eļļu. Tas, kā tiek ražota šī smiltsērkšķu eļļa, ietekmē produkta cenu. Pati smiltsērkšķu eļļa tiek izmantota kā antibakteriāls līdzeklis iekaisumu sadzīšanai. Efektīvi ir elpošanas procedūras uz smiltsērkšķu eļļas bāzes. To parasti iesaka pacientiem ar izlgstošām elpceļu slimībām. Pati smiltsērkšķu sula ir diētisks produkts, kas piesātināts ar vitamīniem un minerālvielām, un tas tiek daudz izmantots diētiskā uztura noteikšanā.

Varianti, kā izmantot smiltsērkšķi

No svaigām smiltsērkšķu ogām gatavo biezeni, sulas un kompotus. Šīs ogas var žāvēt, sasaldēt un konservēt, pievienojot cukuru. Priekš daiļā dzimuma smiltsērkšķi sniedz ļoti lielu nozīmi. Kā piemēram, ginekoloģisko slimību ārstēšanā tiek izrakstīta smiltsērkšķu eļļa, svecītes vai zāles, kur pamatā ir smiltsērkšķu ekstrakts. Pie tam smiltsērkšķu eļļu pielieto arī kosmētiskajās procedūrās, kur cena ir pieņemama (smiltsērkšķu eļļa cena apskatāma te). Vīriešiem tiek ieteikts ēst smiltsērkšķus īpaši pēc 40 gadiem, lai izbēgtu no potences problēmām. Tos drīkst izmantot dažādi – svaigus vai žavētus, sautēt smiltsērkšķi, lietot sulas dzērienus. Nenoliedzamas ir arī smiltsērkšķu priekšrocības grūtniecēm. Smiltsērkšķis stiprina imūnsistēmu, cīnās ar infekcijām un vīrusiem. Sastāvā ir dadz folskābes, kas ir nozīmīgi bērna augšanai. Paātrina ādas atjaunošanos un aizsargā sievieti no stresa, jo sastāvā ir tik vajadzīgais B6 vitamīns kopā ar Mg. Ar smiltsērkšķi tiek uzlabots dzelzs līmenis. Bez tam, ka smiltsērkšķis ir neapstrīdams zāļu aizstājējs, tam ir kontrindikācijas, kas nozīmē, ka grūtniecības laikā smiltsērkšķi var izrakstīt var tikai ārsts. Smiltsērkšķi izmanto arī bērnu saaukstēšanās laikā. Bet katru reizi jāpārliecinās, ka ārstēšana nenodarīs pāri, pārbaudot ārstnieciskā līdzekļa panesību.

Uzticams smiltsērkšķu ražotājs

Šodien vairākas augļkopības audzē smiltsērkšķus un izgatavo no tiem dažādus produktus. Katra saimniecība, taisot smiltsērkšķu eļļu, nosaka savu cenu par kādu izplata vietējā tirgū. Mūsu valsts iedzīvotāju vidū ir ļoti izplatīta smiltsērkšķu eļļa, kur cena nespēlē tik lielu lomu, jo tās superīgās īpašības ir zināmas un jau izbaudītas. Cilvēki iepērk smiltsērkšķus ziemai sasaldēšanai, savukārt, sulu izmanto uzturā un smiltsērkšķu eļļu ārstēšanā. Latvijā augļkopi tiek uzraudzīti, un labs smiltsērkšķu audzētājs ir arī Latvijas augļkopju asociācijas dalībnieks.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *